Skip to content

Jezioro Mały Szwałk

Jezioro Mały Szwałk
Jezioro Mały Szwałk

Jezioro o powierzchni 71 ha, głębokości maksymalnej 8 metrów i średniej 4 m. Dno ma płaski charakter (poza trzema niewielkimi górkami). Rozwinięta linia brzegowa porośnięta jest niemal w całości trzciną i grążelem. Dla karpiarzy wybudowanych jest kilkanaście pomostów.
Na sezon 2015 zostały dodane pomosty o numerach 2, 11, 12, 14. Pomosty nr 6, 7, 8, 9, 10, 15 i 16 zostały odnowione.
W jeziorze spotkamy się z następującymi gatunkami ryb: Karp, Szczupak, Sandacz, Leszcz, Płoć, Wzdręga. Jeśli chodzi o karpie to naszymi trofeami będą przede wszystkim ryby w przedziale wagowym 9 kg do 18 kg, ale trzeba się liczyć ze sporo większymi okazami. Co roku jezioro zarybiane jest dużymi karpiami z jeziora Pilwąg i innych jezior należących do gospodarza.
Od sezonu 2006 roku jezioro Mały Szwałk jest łowiskiem tylko karpiowym, wędkarzy uprawiających inne rodzaje wędkarstwa gospodarz zaprasza na inne jeziora takie jak: Duży Szwałk, Pilwąg, Litygajno. W 2007 roku odbyły się po raz pierwszy zawody karpiowe pomiędzy drużynami z Polski i Litwy. Impreza cieszyła się dużą popularnością wśród startujących zawodników.
Wędkarze odwiedzający to łowisko są zauroczeni otaczającą wokół jezioro przyrodą i niespotykaną ilością dzikich zwierząt żyjących w Puszczy Boreckiej oraz spokojem jaki tu panuje. Po udanych połowach wyjeżdżający wędkarze są zadowoleni i wypoczęci, a myślami wracają do Nas. Kto raz spróbuje swoich sił z dzikimi – walecznymi Mazurskimi Karpiami szybko do nas wraca.
W okolicy jeziora można bezpiecznie zaparkować samochód i rozbić namiot.
Poza tym jezioro i okolice nie są skażone cywilizacją.
Jezioro otoczone jest Puszczą Borecką.
Zapraszamy karpiarzy z okolicznych miejscowości na nasze łowisko: Olecko, Ełk, Gołdap, Giżycko, Białystok, Suwałki, Augustów, Sejny.

Najnowsza mapa głębokości (batymetryczna): KLIKNIJ TU BY POBRAĆ

CzechEnglishGermanPolish