Skip to content

Jezioro Mały Szwałk

Jezioro Mały Szwałk
Jezioro Mały Szwałk

Jezioro o powierzchni 71 ha, głębokości maksymalnej 8 metrów i średniej 4 m. Dno ma płaski charakter (poza trzema niewielkimi górkami). Rozwinięta linia brzegowa porośnięta jest niemal w całości trzciną i grążelem. Dla karpiarzy wybudowanych jest kilkanaście pomostów.
Na sezon 2015 zostały dodane pomosty o numerach 2, 11, 12, 14. Pomosty nr 6, 7, 8, 9, 10, 15 i 16 zostały odnowione.

W jeziorze spotkamy się z następującymi gatunkami ryb: Karp, Szczupak, Sandacz, Leszcz, Płoć, Wzdręga. Jeśli chodzi o karpie to naszymi trofeami będą przede wszystkim ryby w przedziale wagowym 9 kg do 18 kg, ale trzeba się liczyć ze sporo większymi okazami.
Od sezonu 2006 roku jezioro Mały Szwałk jest łowiskiem tylko karpiowym, wędkarzy uprawiających inne rodzaje wędkarstwa gospodarz zaprasza na inne jeziora takie jak: Duży Szwałk, Pilwąg, Litygajno. W 2007 roku odbyły się po raz pierwszy zawody karpiowe pomiędzy drużynami z Polski i Litwy. Impreza cieszyła się dużą popularnością wśród startujących zawodników. Wędkarze odwiedzający to łowisko są zauroczeni otaczającą wokół jezioro przyrodą i niespotykaną ilością dzikich zwierząt żyjących w Puszczy Boreckiej oraz spokojem jaki tu panuje. Po udanych połowach wyjeżdżający wędkarze są zadowoleni i wypoczęci, a myślami wracają do Nas. Kto raz spróbuje swoich sił z dzikimi – walecznymi Mazurskimi Karpiami szybko do nas wraca. W okolicy jeziora można bezpiecznie zaparkować samochód i rozbić namiot. Poza tym jezioro i okolice nie są skażone cywilizacją. Jezioro otoczone jest Puszczą Borecką. Zapraszamy karpiarzy z okolicznych miejscowości na nasze łowisko: Olecko, Ełk, Gołdap, Giżycko, Białystok, Suwałki, Augustów, Sejny.

Najnowsza mapa głębokości (batymetryczna): KLIKNIJ TU BY POBRAĆ

CzechEnglishGermanPolish